top of page

TAEKWONDO

EMETANALOGOGOLGE.jpg
EVET TAEKWONDO YAPIYORUM !

Evet 12 kişinin içtiği şişeden su içiyorum , Leş gibi terliyorum , Sıcak soğuk demeden antreman yapıyorum . Evet , saklamıyorum şimdi siz bunlara öööÖÖÖ diyorsunuz ya hani , siz hiç çabanızın karşılığını aldınız mı ? Hiç 5 saniyenin hayatınızı değiştirebileceğine inadınız mı ? Bunun yanı sıra kaybettiğiniz de rahatça ağlayacak bir  omuz buldunuz mu ? Hata yapsanız bile arkanızı dönüp baktığınızda bravo diye bağıran insanlar gördünüz mü ? Düştüğünüz de elbet size el uzatacak birinin olduğunu bilerek yaşadınız mı ?Mutluluktan ağladınız mı hiç ? Peki heyecandan uyuyamadığınız geceler oldu mu ? Zor durumda kaldığınız da annenizden babanıza ve sizin yanınızda olacak antrenörleriniz , abileriniz veya takım arkadaşlarınız oldu mu ? Arkadaşınız için başarsın diye veya sakatlandığında çabucak iyileşsin diye dua ederek uyudunuz mu ? Zor şartlarda beraber çalıştığınız arkadaşlarınız ve bundan mutluluk duyduğunuz oldu mu ? Benim oldu işte bu yüzden sizin sadece oyun olarak gördüğünüz , oynayamadığımız zamanlar da ağladığımıza anlam veremediğimiz , size göre basit olan bu oyuna , Bizler canımızı veriyoruz , Bizler PARK larda değil RİNG lerde büyüdük.VEEE sizin sokakta ÖLÜM diye Korktuğunuzu biz RİNG lerde oyun diye oynadık.BİZLER bu oyuna TAEKWONDO diyoruz ! Biz bu oyuna aşığız !!! Ben sizin oyun olarak gördünüz bu oyuna hayatımı verdim koca bir ömür ! Pişman değilim kendim ve tüm taekwondocularla gurur duyuyorum !

TAEKWONDO NEDİR ?

Tekwondo dünyada bilinen döğüş sanatlarının hemen hemen en eskisidir.Ve kore kökenli silahsız döğüş ve savunma sanatı olarak bilinir.Ortaya çıkış tarihi i.ö 37 olarak kabul edilen taekwondo yine kore kökenli bazı savunma sporlarının eski biçimlereine dayanır.Kore yarımadasını kuzey kısmında hükümran olmuş kogureyo hanedanlığına kadar uzanan bir tarihçesi vardır.O zamanlar vahşi hayvanlara vebölgelerindeki eşkiyalara karşı kendini savunmak amacıyla çıkarılmış bir savunma sanatı olup yumrukların yanı sıra yüksekten ve sıçrıyarak atılan tekmelerden geniş biçimde yararlanılır.Genel de bu spor savunma ve ruhsal gelişim amaçlarına yöneliktir.Bu tekniklere TAEGYON yani ayak sistemi denmiştir..

Yine korede yapılmakta olan KWONPOP yani yumruk metodu olarak isimlendirilen diger bir sistemle birleştirilerek TAEK-KYON adı verilmiş bugünki adını almıştır.Bu ssanatta eğitim gören kişinin beden ile zihnin tek bir birim gibi tepki göstererek değişen şartlara anında uyum sağlıyacağı bir zihinsel ve ruhsal duruma ulaşması büyük önem taşır.Böyle bir duruma tam anlamıyla ulaşıldığında günlük yaşamdaki özne venesne ikiliği ortadan kalkar.Zihinsel ve bedensel uyum o zamanın dinleri taoculuk ve zen budacılık açısından bir amaç olduğundan ve bu amaca ancak çalışarak ve deneyimle ulaşılabileceğinden bu dinlere bağlı olanlar felsefi ve manevi eğitimlerinin yanısıra bu turlü döğüş sanatlarıylada uğraşmışlardır.

Dolayısıyla bu sporlarla uğraşan kimselerde genellikle bu tur bir yaşam sürerler veya ruh ve karakter yapıları buna çak müsait hale gelir:

Uzakdoğu sporlarıyla uğraşan insanlada dini verilerin kuvvetli olmasının seseblerinin başında bu sporların beden yanında ruh gelişiminede katkıda bulunuyor olmasıdır. Bir taekwondocunun hiç bir zaman zayıflara dukunmamasının ve alelede sokak kavgası yapmamasının temelinde yatan ana faktörlerde bunlardır.

Taekwondo sporu ancak 1943 yılında korenin bağımsızlığa kavuşması ile resmi bir hüvüyet kazannmış bu tarihten sonra dünyaya açılmıştır.16 Eylül 1961 yılında kurulan kore taekwondo birliği bu sporun yasallaşmasını ve 25 Haziran 1962 de ulusal oyunlar kapsamına aldırarak yasallaşmasını sağlamıştır

30 kasım 1972 de dünya taekwondosunun merkezi kukkiwon açılmıştır ve kore Taekwondo başkanlığına Kim-un -yong getirilmiştir.Aynı zamandada Dünya Taekwondo federasyon başkanı oldu.25 Mayıs 1973 te 17 ülkenin katılımıyla ilk dünya şampiyonası yapıldı.Bu sporun Türkiyede yaygınlaşması 1970 ‘de anterenör olarak getirilen Ço Sao- Se ile başladı.Bugün Taekwondo, olimpiyat oyunlarında olimpik spor olarak yer aldığından gelişime son derece elverişli bir spor dalıdır.

DOBOG NEDİR ?

Dobog bir Taekwondo elbisesi değildir. Dobog öyle bir şeydirki üzerinde farklı dinleri farklı ırkları farklı cinsiyetleri farklı rengleri taşıyan bembeyaz bir elbisedir.O bembeyaz elbiseyi aşkla giyersin üzerinde bembeyaz bir kuşağı vardır beğenmezsin civciv sarısını takarsın zaman geçer beğenmezsin bahar yeşilini takarsın bıkarsın deniz mavisini takarsın gün gelir yine bıkarsın kan kırmızısını takarsın bide bakmışsınki gökkuşağı gibi evde bir çok kuşağın olmuş üzerinde ise siyah bir kuşak kalmıştır.sen dersinki  başka renk kalmadı oysa bugüne kadar giydiğin bembeyaz elbisenin üzerine siyah kuşak tüm zıt görüşleri birleştirir gibi tamamlamıştır bembeyaz elbiseni. Tamamlamıştırda içinde sanki bişeyler eksik kalmış gibidir.Evet çok şey eksik daha  sırtına yazdırırsın adını hayalini kurduğun kahramanı yada çok sevdiğin aşık olduğun birinin  adının yada soyadının başharfini.içinde zaferler elde ettiğin yenildiğin  üzüldüğün belkide ağladığın Ama hala sanki birşeyler eksik evet çok şey eksik gördüm eksiği bak songül dinç inkinin göğsünde türk bayrağı var hatice kübra yangın ın başörtüsü ayyıldızlı bahri tanrıkulu nunkindede türk bayrağı var evet eksik bu silbaştan yine çalışırsın çoook çalışırsın neden seninde bembeyaz elbisenin üzerinde türk bayrağı yok o yüzden çok çalışırsın.Birgün hakedip o şehitlerimizin kanı ile renklenmiş ayyıldızlı bayrağımızı sende göğsüne takarsın başörtüne takarsın.Ama hala birşeyler eksik neden güzel ülkemizden çıktığımızda  bi bakmışızki her ülke bayrağını takmış göğsüne o zaman farklı olmalıyız onlardan,onlarla aynı  yerde olamaz bayrağımız onun için dürüstçe sevgiyle aşkla çalışıp bayrağımızı en üstte çektirmeliyiz.  Bizim şanlı bayrağımız istiklal marşımız eşliğinde en üstte durmalı.İşte bu yüzden Almanyada  doğmuş büyümüş tanımadığımız Servet TAZEGÜL ü yüzünü görmediğimiz Nur TATAR ı maçını yönettiğimiz bahri tanrıkulunu 1 puan farkla yenildiğimiz Çilem SARIOĞLU nu nedensizce seviyoruz.Bir taekwondo elbisesi zannettiğimiz dobog kardeşliğin bayrağı aşkın sembolüdür.Dobog sevgi Taekwondo AŞK tır.

 

KUŞAK NASIL BAĞLANIR ?

POOMSE NEDİR ?

Poomse hareketin kendiside değildir.Hareketlerin becerikli bir biçimde anlatımıdır.Seri hareketler biçiminde ruhunuzdaki becerinin ve yeteğin bir dışa vurumudur.Taekwondo felsefesinin bir kompozisyonu yani şekilerle anlatımıdır.

Eğer Poomsede bir beceri ve sanat göremiyorsanız o taekwondo poomsesi değildir.Bu becerilerin içindeki saklı anlamları  yorumluyamıyorsanız oda taekwondo poomsesi olmaz.

Poomseler birbirine benzer hareketlerden oluşan fakat tamamen ayrı manalara gelen temel beceri hareketleridir.Taekwondodaki temel hareketlerin sanatlsal bir yaklaşımla anlatımı, taekwondo felsefesi ve etiğinin kompozisyon şeklinde ifade edilmesidir.

Örnek vermek gerekirse: Nasılki sessiz flim anlatmaca oynarken konuyu söylemeden hareket ve mimiklerle içeriğini ve bilinmesi istenen aksiyonu anlatmaya çalışıyorsanız taekwondoda poomsede böyledir.

Poomse çalışmak taekwondodaki temel tekniklerinizi sanatsal bir beceriye dönüşüp mükemmelleşmesine yardımcı olurken aynı anda ruhunuzun ve karekterinizin taekwondonun ilke ve prensipleri diye ifade edebileceğimiz felsefesinden uzaklaşmamasını sağlar.

Hem vucud hemde ruh ve zihnin gelişimini sağlıyan taekwondonun en temel öğesidir.

KUŞAKLARDAKİ  RENKLERİN  ANLAMLARI

 

Beyaz kemer :

Masumiyet

Temizlik ,saflık,hiçbir zararı olamayan,masumiyet 

gibi anlama gelir..Taekwondoya ilk başlayan 

ve taekwondo hakkında iç bir ön bilgisi 

olmayan sporcular takarlar  

 

Sarı kemer :

Kök salmak anlamındadır.Yere atılan tohum.

nasıl bir süre sonra sürgün verir kök salar ve

 dünyaya merhaba derse...Sarı kemere geçen 

bir sporcuda artık.taekwondo dünyasına kök salmış.

Prensiplerini öğrenmiş ve gelişmeye hazır 

duruma gelmiş demektir.

 

Yeşil Kemer :

Sürgün vermek, büyümek anlamındadır.Taekwondo   

sporunda kişi artık taekwondo ile ilgili 

beceriler kazanmaya başlamıştır.

 

Mavi kemer :

Gelişmek

Göğe erişmek anlamındadır.Sürgün veren ağaç 

nasıl bir süre sonra gelişimi tamamlar ve uzayıp 

görkemli bir ağaç olursa, taekwondocuda 

artık gelişimini tamamlamış,temel teknikleri 

öğrenmiş yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamıştır.

 

Kırmızı kemer :

Tehlike manasındadır.Kırmızı kemerdeki bir 

taekwondocu artık dikkate alınacak bir yapıya 

sahiptir.Kendisine saldıran rakiplerini uyaran ama 

ikazını dinlemeyip üzerine gelen muhaliflerini 

kolayca bertaraf edecek yapıdadır.

 

Siyah kemer :

Olgunluk anlamına gelir.Beyazın tam zıddıdır.

Taekwondoda olgunluğu ve profesyonelliği temsil eder. 

Tehlikelerden çekinmez ve korku bilmez bir 

karakter yapısını içerir.Siyah kemer takınan 

sporcu hem fizikman mükemmel bir estetiğe ve  

ruh hali olarak toplum ahlak kurallarının zirvesinde 

bir kişiliğe ulaşmış demektir.

bottom of page